25 listopada

Jak napisać list do Mikołaja?

Sztuka pisania listów powoli zamiera, ale przynajmniej raz w roku dzieci ochoczo sięgają po papier i koperty. Bez listu do świętego Mikołaja może nie być prezentów! Takiej argumentacji żadne dziecko się nie oprze. Tylko od czego zacząć... Jak napisać list do Mikołaja, by adresat go docenił? Co powinno się w takim liście znaleźć?


Lista prezentów! - wiemy to wszyscy. Ale zanim przejdziemy do tej ważnej części listu, może warto przypomnieć dzieciom kilka zasad sztuki korespondencji.


Czy pamiętacie jeszcze co to papeteria?  Jest ona coraz mniej popularna, ale wciąż można ją kupić w sklepie papierniczym. W tej sytuacji przydałaby się na przykład taka z motywem świątecznym. Dobrym pomysłem jest także samodzielne stworzenie bożonarodzeniowej papeterii. Wystarczy na list i kopertę nakleić lub narysować kolorowe zdobienia.

Jak zwracać się do Mikołaja w liście?


Szanowny Mikołaju, Drogi Mikołaju, to zwroty, którymi podkreślimy nasz szacunek wobec adresata.

Nie jest jednak tajemnicą, że dzieci (i niektórzy dorośli) darzą Mikołaja ciepłymi uczuciami, więc odrobina poufałości nie powinna zaszkodzić. Naszą sympatię wobec wyjątkowego adresata listu możemy podkreślić bardziej osobistymi formami zwrotu takimi jak na przykład Kochany Mikołaju.


Kilka słów o nadawcy


Mikołaj swoje lata już ma, a przecież listów otrzymuje co roku tysiące. Raczej nie jest w stanie spamiętać wszystkich dzieci, nawet jeśli jego elfy pomagają mu w tym, jak tylko mogą. Na wszelki wypadek w liście do Mikołaja można przedstawić się imieniem oraz miejscowością (lub chociaż województwem), z którego piszemy. Pisząc o tym ile mamy lat i jakie są nasze zainteresowanie możemy znacznie ułatwić pracę ekipie Mikołaja. Może się przecież zdarzyć, że w prezentowym magazynie pechowo zabraknie prezentu, jaki dziecko sobie wymarzyło. Mając w liście informacje o ulubionych zabawach czy pasji malucha, będzie łatwiej wybrać dla niego upominek zastępczy.


Lista prezentów


Po niewielkiej autoprezentacji, można przystąpić wreszcie do sprawy najważniejszej i głównego tematu naszej korespondencji czyli listy prezentów.

A co potem?
Mikołaj wykonuje wdzięczną, przyjemną, ale bardzo odpowiedzialną i nie najłatwiejszą pracą. Presja czasu, dobieranie prezentów, odwiedzanie wielu dzieci to nie lada wysiłek. Okazanie wsparcia i docenienie mikołajowego trudu na pewno doda mu energii. Można wspomnieć o tym, że tym, że trzymamy kciuki za powodzenie tegorocznej akcji rozdawania prezentów, a zapewnienie, że ucieszy nas każdy upominek na pewno doda adresatowi otuchy jeśli nie uda mu się zrealizować zamówienia z listu.


Przykładowy list do Mikołaja może wyglądać następująco:


Kochany Mikołaju, ponieważ niedługo moje ulubione Święta Bożego Narodzenia postanowiłem Ci opisać swoje marzenia. Mam na imię Adaś, mam 5 lat, mieszkam razem z rodzicami i młodszą siostrą w Warszawie. Lubię zwierzęta - mamy kota Drapka, lubię zabawę z kolegami, grać z tatą na komputerze i oglądać bajki szczególnie te o dinozaurach.  Chciałbym dostać figurki dinozaurów szczególnie takich roślinożernych, klocki do budowania wysokich konstrukcji i puzzle z dinozaurami. Wiem, że masz teraz dużo pracy i może nie uda Ci się zdobyć dla mnie tych prezentów. Nie martw jednak. Na pewno wybierzesz coś fajnego, a ja ucieszę się z każdego! 


Wypada też oczywiście złożyć świątecznie życzenia i ciepło pozdrowić Mikołaja i wszystkich jego pomocników.


List w formie rysunku



Nie zapominajcie, że Mikołaj - mimo, że doskonały z niego poliglota, może mieć mały kłopot w zrozumieniu listu pisanego w języku polskim. Pamiętajcie o starannym charakterze pisma (dla ułatwienia można stworzyć najpierw brudnopis), a jeśli chcecie ułatwić mu zadanie, możecie dołączyć rysunek wymarzonego prezentu. Małe dzieci mogą zastąpić pisanie listu jego narysowaniem.


Upominek dla Mikołaja


Dzieci uwielbiają prezenty. Dorośli także. I Mikołaj na pewno je lubi. Jego portret stworzony samodzielnie przez małego artystę, wesoła kolorowanka z Mikołajem, bombka, choinka wycięta z kartonu i ładnie ozdobiona albo ładnie zapakowany świąteczny pierniczek na pewno wywołają uśmiech na twarzy adresata.


Adres Mikołaja


Mikołajowi towarzyszy wiele legend. A co wiemy na pewno? Że mieszka w Laponii lub na biegunie północny i ma grono wiernych pomocników przygotowujących przez cały rok prezenty dla dzieci na całym świecie.

Znamy dwa oficjalne adresy świętego Mikołaja. Większym zainteresowaniem cieszy się jego finlandzka skrzynka pocztowa, ponieważ to właśnie w Laponii Mikołaj i jego pomocnicy spędzają zimowy czas.

Adresy świętego Mikołaja: 

- Julenissen’s Postkontor, Torget 4,
1440 DRØBAK
NORWAY

- Santa Claus′ Office
FIN-96930 Napapiiri
Rovaniemi
Finland

Podobno wszyscy pomocnicy ukończyli kurs dostarczyciela listów i zostali przeszkoleni do pracy na dużych wysokościach. Dlatego niektóre dzieci zostawiają listy na oknie - tak, aby odbiorcy mieli do niego łatwy dostęp. Kiedy wszyscy domownicy smacznie śpią, list znika z parapetu i zanim nastanie dzień, Mikołaj ma go już u siebie.


List do Mikołaja mailem


XXI wiek to czas zaniku listów tradycyjnych. Nic dziwnego. Korespondencja mailowa ma wiele zalet - szybkość pisania na klawiaturze, brak konieczności płacenia za znaczki i szybkie tempo dostarczenia. Biuro świętego Mikołaja podąża  z duchem czasu - w Internecie można znaleźć kilka jego adresów: santa.claus@santaclausoffice.fi,  santaclaus@lappland.net, joulupukinpaaposti@posti.fi.

Można także odwiedzić stronę wioski Mikołaja:  www.santaclausvillage.info lub spróbować wysłać list za pośrednictwem powstałych w tym celu serwisów internetowych: www.listdomikolaja.pl, swiety-mikolaj.com. My kilkakrotnie próbowaliśmy wysłać list w ten sposób, niestety bezskutecznie. Podobno mikołajowe skrzynki były przeciążone.

Dlatego w tym roku wróciliśmy do starej i sprawdzonej formy papierowego listu do świętego Mikołaja. Oby tylko dotarł na czas :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Barwy i odcienie codzienności , Blogger