06 lutego

Nuggetsy z piekarnika. Pysznie i dietetycznie


Rzadko mi się zdarza taki przebłysk zdrowego rozsądku, jeśli chodzi o kuchnię. Oczywiście chciałabym gotować zdrowo i smacznie, ale co zrobić, gdy mojej rodzinie bardziej smakuje mięso z piekarnika niż parowaru, a ryba... ryba musi mieć panierkę! Kurczak? No ten oczywiście smażony! Mogłabym tak wymieniać bez końca. Czasem jednak udaje mi się trafić w ich gust, zaoszczędzając jednocześnie trochę kalorii. Tak było z nuggetsami z piekarnika. Moim zdaniem są nawet lepsze od tych smażonych, a robi się je bardzo łatwo.

Jak zrobić domowe nuggetsy w piekarnika?

Pierś z kurczaka myjemy, kroimy na kawałki (wielkość według uznania), nacieramy ulubionymi przyprawami (u mnie tylko pieprz, sól, ostra papryka, odrobinę estragonu). W takiej formie można będzie piec od razu, albo odstawić na jakiś czas (nawet na noc) do lodówki, by mięso przeszło przyprawami. Ja odstawiam do lodówki po natarciu przyprawami i obtoczeniu w jogurcie naturalnym.

Kurczaka można też obtoczyć w jajku, ale moim zdaniem nuggetsy z jogurtu są smaczniejsze. Płatki najpierw rozgniatamy na przykład w bawełnianym woreczku. Trzeba przygotować ich sporo. Ja do jednego fileta z piersi kurczaka zużyłam około 3 szklanek płatków.

Mięso z jogurtu dokładnie panierujemy rozgniecionymi płatkami. Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy do nagrzanego piekarnika (180-190 stopni) na jakieś 30 minut. W połowie pieczenia trzeba je obrócić.

Domowe nuggetsy są gotowe - najlepsze na ciepło zaraz po pieczeniu, gdy panierka jest chrupiąca.

Mięso w smaku jest delikatne i kruche, dlatego smakuje dzieciom. A dorosłym polecam kawałki zamoczone w sosie pomidorowym lub czosnkowym. Ta wersja sprawdzi się też podczas wizyty gości!


Przepis na sos czosnkowy: 

Potrzebne będą:
- jogurt grecki
- 2-3 łyżeczki majonezu
- koperek
- czosnek
- pieprz
- ogórek surowy

Kawałek ogórka (mniej więcej ćwiartkę) ścierami na tarce, solimy i czekamy aż puści sok. Odsączamy i łączymy z jogurtem oraz majonezem. Wciskamy 1-2 ząbki czosnku (według uznania), można także dodać odrobinę czosnku granulowanego, doprawiamy solą, pieprzem, papryką. Dodajemy świeży koperek.

Odstawiamy do lodówki, by się "zgryzło". Po kwadransie sos jest gotowy.

Uwaga! Niech Was nie zwiedzie mało czosnkowy smak sosu przy jego robieniu. Po leżakowaniu w lodówce na pewno będzie intensywniejszy! A zawsze to łatwiej dodać niż odjąć :)

A może przepis na:

Smarowidło na kanapki                Domowy pasztet
         

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Barwy i odcienie codzienności , Blogger