29 grudnia

Przepis na tradycyjny miodownik z orzechami

Przepis na miodownik tradycyjny z orzechami

Miodownik z orzechami to moje ulubione ciasto świąteczne. Musi pojawić się na stole tak jak pierogi czy zupa grzybowa, bo bez niego nie byłoby Bożego Narodzenia! Ciasto ma same zalety. Nie dość, że jest pyszne, to jeszcze można jego blaty upiec kilka dni wcześniej, bo kruche miodowe ciasto z czasem tylko nabiera aromatu. Dzień przed imprezą robimy (bardzo łatwy!) krem i świąteczny hit jest gotowy! 


Wcześniej pisałam TUTAJ o miodowniku w trochę innej odsłonie. Dziś pora na przepis tradycyjny z pysznym gęstym kremem i chrupiącymi orzechami w miodzie.

Składniki na ciasto miodownika - porcja na dużą blachę:
3 jajka
1 paczka (200g) margaryny lub masła
3,5-4 szklanki mąki ("na oko" bo przy zagniataniu czasem trzeba dosypać mąki)
3/4 szklanki cukru
2 łyżeczki sody
3 czubate łyżki miodu

Składniki na masę orzechową:
300g orzechów włoskich rozdrobnionych na mniejsze kawałki
1/2 szklanki cukru (może być trochę mniej)
3 łyżki miodu
150g masła
szczypta cukru z prawdziwą wanilią (opcjonalnie)

Składniki na krem:
1,5 paczki (300 g) masła
1 i 1/2 litra mleka
4 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
3 czubate łyżki mąki pszennej
1 szklanka cukru (można dać mniej - i tak będzie słodkie)
1 cukier z prawdziwą wanilią

Miodownik z orzechami i kremem przepis


I etap - przygotowanie ciasta miodowego:
Jak pisałam - spokojnie można je zrobić na kilka dni przed imprezą, bo wychodzi dość twarde i wtedy ma trochę czasu by skruszeć. Ale jeśli robicie je na szybko, wystarczy na noc włożyć do upieczonych ciast skórkę pomarańczy czy jabłka. Na drugi dzień ciasto będzie się kroiło idealnie.

Wszystkie składniki na ciasto łączymy i zagniatamy. Potem wystarczy podzielić na trzy części, rozwałkować i wyłożyć na trzy takie same duże blachy (jeśli takie posiadamy) lub piec po kolei. Pieczemy jakieś 20 minut w 180 stopniach. UWAGA. Ostatni blat musi iść do piekarnika już z masą orzechową na wierzchu!

II etap - przygotowanie masy orzechowej:
Masło, miód i cukier rozpuszczamy na wolnym ogniu. Wrzucamy orzechy, mieszamy, zagotowujemy. Pięknie pachnie i wygląda!  Można pozostawić chwilę do wystudzenia, żeby masa nie wsiąknęła w ciasto. Potem nakładamy masę równomiernie na blachę z ciastem i wstawiamy na 20-25 minut (odrobinę dłużej niż suche blaty) do piekarnika. Tutaj należy szczególnie uważać na to, by ciasto się nie przypaliło, bo masa orzechowa może zrobić się gorzka.

III etap - przygotowanie gęstego kremu do miodownika
Odlewamy pół szklanki mleka i dokładnie mieszamy je z mąką pszenną i ziemniaczaną.
Resztę mleka gotujemy z masłem i cukrami. Na gotująca masę wlewamy mleko z mąkami i mieszamy energicznie (będzie przywierać i będą powstawać grudki!). Gdy masa zgęstnieje, dzielimy ją na dwie części i nakładamy na dolne blaty ciasta przykrywając kolejnym. Na wierzch idzie oczywiście blat z orzechami. Najlepiej robić to w blaszce by masa "nie uciekała" po nałożeniu. Można ją też najpierw ostudzić, wtedy będzie sztywniejsza i mniej skora do ucieczki. Po nałożeniu każdego blatu, należy go delikatnie docisnąć.

Tak przygotowane ciasto odstawiamy na kilka godzin, a najlepiej na całą noc w chłodniejsze miejsce (ale nie do lodówki), a na drugi dzień częstujemy się do woli.

Smacznego!

Zobacz też przepisy na:

rafaello na herbatnikach                szybkie ciasto - napoleonka

      

miodownik z serem                     czekoladowe ciasto z kokosem

           



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Barwy i odcienie codzienności , Blogger